Психолог

​​Як справитися з горем після раптової смерті близької людини

Трагедія раптової, несподіваної смерті має декілька пасток:

💔 У вас немає часу підготуватися до життєвої катастрофи, немає можливості попрощатися з близькою людиною. Втрата сприймається як удар, як шок.

💔 Ваша уява про безпеку і життєвий устрій може бути підірвана. Якщо смерть близької людини сталася внаслідок нещасного випадку або акту насильства, ви можете відчути дезорієнтацію, невпевненість і загрозу своєму персональному існуванню. Якщо померла людина була молодою, то можна відчути незворотній катастрофічний злам природного порядку всесвіту.

💔 Якщо померла людина була важливою для вас, ви турбувалися про неї, кохали чи шанували її — то був партнер, батько або мати, дитина або брат, — ви можете відчути «космічну» порожнечу у своєму серці. Ваше щоденне буття і бачення вашого майбутнього раптово змінюється або ж обірване. Вам може здатися, що життя втратило і мету, і сенс.


😥 Як люди можуть реагувати на раптову або несподівану втрату близької людини?


😥 Непередбачена втрата може призвести до інтенсивного і тривалого страждання, яке зовні проявлятиметься багатьма реакціями:


😥 Шок. Шоковий удар може викликати помітні фізичні реакції: похолодання шкіри і кінцівок, сильний озноб, трясіння, утруднене чи переривчасте або майже завмираюче дихання. Реакція може бути буквально протилежною — від повного завмирання до крику та стогону, тілесного болю. Шок — це нормальна реакція на раптову або несподівану втрату, але поведінка людини в такому стані непередбачувана й дуже індивідуальна: ваша поведінка може злякати не тільки оточуючих, а також і вас.


😥 Зневіра. Раптова смерть — вчора людина була, а сьогодні її не стало, — ситуація ніби «не закрита»: важко прийняти, що людина пішла. Ви прокидаєтесь вранці, очікуючи, що вона поруч, кличете її, звертаєтеся до неї. Ви продовжуєте говорити про неї так, ніби вона ще жива. Це може викликати різні почуття: стурбованість, хвилювання, збентеження, розгубленість або зніяковілість і оніміння.


😥 Складність виконання навіть простих завдань. Людині у шоці буває складно виконувати самі прості завдання — приготування їжі, підтримку чистоти у домі, саме одягання може викликати неабиякі складності. Почуття шоку і смутку можуть ускладнити проведення бесіди, порушити зв'язність мови та мислення.


😥 Почуття страждання, провини чи гніву зазвичай, після раптової втрати, мозок відчайдушно шукає відповідь «чи міг би я щось зробити» та «якби я тільки». Людина може катувати себе думками на кшталт «а чи міг би я попередити цю жахливу смерть?». Це період гострих переживань і період найбільших страждань: душевна порожнеча, відчай, самотність, страх, тривога, безсилля, роздратованості, бажання усамітнитись і злість. Відчуття провини це мабуть основне переживання. Може трапиться так, що людина ніби займає «оборонну позицію»: не бажаючи говорити про втрату, сприймаючи її як програш, власну провину.


😥 Але гострі відчуття не обов’язково виникають в першу мить: можлива тимчасова затримка на своїй біді, — первісні емоції можуть бути досить мляві, але це спрацьовує лише на час, згодом біль може повернутися — у вигляді тих же реакцій тіла, кошмарів і страхів, - коли людина повністю усвідомлює втрату.
На основi Employee Wellbeing Solutions Blog Archive Coping with Grief After a Sudden or Unexpected Death — Employee Wellbeing Solutions (workplaceoptions.com) та праць Хела (Генрі) Моргана.

Нові обставини життя

Нормальне життя людини передбачає причинно-наслідковий зв'язок минулого, теперішнього та майбутнього. Всі життєві події пов’язані між собою і спрямовані на реалізацію життєвого плану особистості.


✒ Кожна людина намагається бути сценаристом власного життєвого шляху, визначаючи його напрям і мету.


🎢 Війна стала не лише стресовою, жахливою, шокуючою та непередбачуваною подією для українців, не просто зруйнувала звичне життя. У багатьох людей нашої країни вона спричинила руйнацію життєвих планів та повністю перекреслила життєву перспективу.


📆 Змиритися з цим важко. Інколи на це потрібен час. Але прийняття того, що життєві умови змінилися, є першим кроком людини до опанування цієї критичної життєвої ситуації.


😒 Першою природною реакцією людини на втрату перспективи, руйнацію планів та нові обставини життя можуть бути розгубленість, агресія та сильна туга за нереалізованими планами. Розуміємо, що це нормальна реакція, хвилюватися про втрату можливостей нормально.


🧘‍♀ Важливо усвідомити, що є події, на які ми ніяк не можемо вплинути, не можемо їх змінити чи відмінити. Війна і все, що вона несе з собою, є саме такою подією. Ми не можемо її відмінити, можемо лише набратися терпіння, внутрішнього спокою, сили та перемогти. Варто це визнати і прийняти.


🌤 Добре, якщо вдається знайти хороші моменти, нові можливості у змінених обставинах життя і саме на цьому концентрувати увагу. Увага на позитиві дозволяє відновитися, додає ресурсу для того, щоб віднайти нові смисли життя.


🏆 Варто більше думати про майбутнє, мріяти, створювати у своїй свідомості образ бажаного життя. Нові мрії додають енергії, викликають позитивні емоції, дозволяють бути дієвим і результативним.


🌠 Пам’ятаємо, що мрії збуваються. Варто мріяти про нову щасливу Україну і ті широкі перспективи, які відкриються для кожного з нас

https://bit.ly/3x0xbKS

Паніка, агресія, ступор. Універсальні загальні елементи першої психологічної допомоги

✅ Залишайтеся поруч із людиною, яка потребує допомоги.

Люди у кризовій ситуації тимчасово втрачають відчуття захищеності та довіри.

Перебуваючи поруч, ви можете допомогти людині поновити відчуття впевненості та безпеки.

✅ Практикуйте активне слухання.

Важливо уважно вислухати людину, щоб допомогти їй пережити подію, яка травмує.

✅ Поважайте почуття інших.

Ставтесь до того, що вам кажуть, без упередження.

✅ Проявіть турботу та надайте допомогу.

Якщо хтось перебуває у кризовій ситуації, корисною буде практична допомога: зв'язатися з кимось, хто може побути з постраждалим тощо.

Реакціями під час кризової ситуації можуть бути:

страх;

ступор;

плач;

істерика;

панічна атака;

нервове тремтіння;

агресія.


СТРАХ


Як допомогти:


✅ Покладіть руку постраждалого на зап'ястя, щоб він відчув ваш спокій. Це буде для нього сигналом, що ви поруч і він не один.

✅ Дихайте глибоко і рівно. Заохочуйте постраждалого дихати в одному з вами ритмі.

✅ Якщо потерпілий говорить, то слухайте його, виявляйте зацікавленість, розуміння, співчуття.

✅ Зробіть потерпілому легкий масаж найбільш напружених м'язів тіла.


СТУПОР


Ознаки ступору:

різке зниження або відсутність довільних рухів та мови;

відсутність реакцій на зовнішні подразники (шум, світло, дотик);

застигання у певній позі, стан повної нерухомості.


Як допомогти:


✅ Підійдіть до людини, повільно візьміть за руку і запросіть йти разом з вами.

Використовуйте фрази: "Тобі не можна залишатися тут", "Тобі потрібна допомога" тощо.

✅ Зігніть постраждалому пальці на обох руках і притисніть їх до основи долоні.

✅ Людина, перебуваючи у ступорі, може чути та бачити.

Тому говоріть їй на вухо тихо, повільно та чітко те, що може викликати сильні емоції (краще негативні).

✅ Необхідно будь-якими засобами добитися реакції потерпілого, вивести його із заціпеніння.


ПЛАЧ


Як допомогти:


❌ Не залишайте постраждалого одного.

✅ Встановіть фізичний контакт із постраждалим (візьміть за руку, покладіть свою руку йому на плече або спину, погладьте по голові).

Дайте відчути, що ви поряд.

✅ Застосовуйте прийоми активного слухання: періодично вимовляйте "ага", "так", кивайте головою, повторюйте за людиною уривки фраз, говоріть про свої почуття та почуття постраждалого.

❌ Не намагайтеся заспокоїти постраждалого. Дайте йому можливість виплакатися і виговоритися.


ІСТЕРИКА


Ознаки:


надмірне збудження, безліч рухів;

мова емоційно насичена, швидка;

крики, ридання.


Як допомогти:


✅ Необхідно залишитися з потерпілим наодинці, якщо це безпечно для вас. За можливості попросіть інших людей вийти, створіть спокійну обстановку.

✅ Несподівано вчиніть дію, яка може сильно здивувати (дайте ляпаса, облийте водою, різко крикніть на людину).

✅ Говоріть із постраждалим короткими фразами, впевненим тоном ("випий води", "умийся").

✅ Після істерики настає занепад сил. Укладіть постраждалого спати.


ПАНІЧНА АТАКА


Як допомогти:


✅ Попросіть людину сісти, опустити голову та впертись ногами в підлогу.

✅ Попросіть її зосередитися на диханні і дихати повільно.

✅ Переключіть увагу. Попросіть людину розповісти, що вона бачить та чує.


НЕРВОВЕ ТРЕМТІННЯ


Після екстремальної ситуації у людини з'являється неконтрольоване нервове тремтіння (вона не може за власним бажанням припинити цю реакцію).


Як допомогти:


✅ Візьміть людину за плечі і сильно, різко потрясіть протягом 10-15 секунд.

✅ Продовжуйте розмовляти з нею, інакше вона може сприйняти ваші дії як напад.


Не можна:


❌ обіймати людину чи притискати її себе;

❌ укривати її чимось теплим;

❌ заспокоювати, говорити, щоб вона взяла себе в руки.


АГРЕСІЯ


Як допомогти:


✅ Зведіть до мінімуму кількість людей навколо.

✅ Дайте людині можливість випустити емоції.

✅ Доручіть роботу, пов'язану з високим фізичним навантаженням.

✅ Демонструйте доброзичливість.

✅ Намагайтеся розрядити ситуацію смішними коментарями чи діями.


Попрошу уважно прочитати і втримати холодний розум. Розказати за потреби про це іншимВійна має свою «психологію».

Вона складається з інформаційно-психологічних атак.

Ми уже пережили всі стани діяльності психіки.


І зараз ми можемо спостерігати у нас виснаження.

Попередній стан — це була ейфорія, яка підкріплювалася дикою злістю до ворога і невичерпною гордістю за наші перемоги. Під час ейфорії ми по максимуму об’єдналися, згуртувалися, зарядилися бойовим духом. Ми могли не спати, не їсти і функціонувати на всю бойову готовність.


Але для мозку енергетично важко працювати в такому стані. Тому він включив для себе функцію захисту!

І ми можемо почувати себе тотально виснаженими. Можуть спостерігатися ознаки депресії через постійну тривогу.


Хочу, щоб ви розуміли.

Ворог знає усі ці прийоми! Він на це й розраховує.

Щоби у стані виснаження зламати нас повністю!


Наш мозок потім знову включиться в режим «готовності».

Зараз йому потрібно допомогти пережити виснаження.


✅За будь-якої нагоди спимо, навіть якщо для цього треба випити заспокійливе;

✅П’ємо воду. Обезводнений організм не може боротися зі стресом. Вода потрібніша за їжу;

✅Робимо інформаційні паузи від читання новин;

✅Виключаємо режим жалості за усім матеріальним. Ворог на це розраховує, тому нищить наші інфраструктури. Саме постійна жалість за втраченим ще більше підживлює тривогу і вирубує наш мозок.

❗️Ми усе відбудуємо.

✅включіться в план «що я зроблю після війни». це допоможе вашому мозку працювати на ваш порятунок, а не на тихеньке самознищення;

✅Рятуйтеся гумором. Це надійний щит для мозку, щоб трохи знизити кортизол;

✅Обіймайтеся;

✅Говоріть близьким «я тебе люблю». Такі слова допомагають тримати сили.

🇺🇦не вірити, не поширювати не перевірену інформацію. Нас ніхто ніколи не здасть!