Інформація для громадян з окупованих територій

Крим

Російська агресія проти України розпочалася у 2014 році з окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, із подальшим вторгненням у Донецьку та Луганську області

За останні вісім років рф перетворила Крим на військову базу. Цей факт відзначає не лише Україна — Генеральна Асамблея ООН щорічно (з 2017 року) ухвалює резолюції щодо мілітаризації Криму, Севастополя, а також частин Чорного й Азовського морів. Із перших днів повномасштабної агресії росія використовувала Крим як плацдарм для наступу, а в подальшому також як базу для окупації новозахоплених територій Херсонської та Запорізької областей, як хаб для примусового переміщення громадян України та як сіру зона у ланцюжку транспортування награбованого українського зерна.


Окупований Крим був безпосередньо задіяний у повномашстабному вторгненні на материкову Україну. 

Ракетні удари завдаються з території півострова та його територіальних вод. Цивільна інфраструктура використовується у військових цілях. Зокрема, Керченський міст, траса Таврида, а також залізниця використовуються для перевезення та перекидання військ на тимчасово окуповану територію Криму з російської федерації. Бойові підрозділи та військова техніка та боєприпаси російської федерації перекидаються через окупований Крим до новоокупованих районів Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей. 

Окупаційна влада продовжує незаконний призов жителів Криму на військову службу. З початку окупації півострова двічі на рік проводились призовні кампанії. Починаючи з 2015 року, було проведено 14 незаконних призовних кампаній, та понад 34 тисячі жителів Криму, більшість з яких громадяни України, були незаконно призвані до російської армії. 1 квітня 2022 року стартував 15-й призов до російської армії. Цього разу, за даними відкритих джерел із посиланням на окупаційну владу, за планом тільки у Севастополі мало з’явитися 500 призовників. Окупаційна адміністрація рф у Криму визнала факт загибелі деяких кримчан в якості бійців зс рф, проте продовжує приховувати реальну кількість загиблих солдатів. 

За інформацією Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, на початок повномасштабного вторгнення рф в російських збройних силах налічувалося близько 5000 кримських призовників, і як мінімум частина з них брала участь у бойових діях. Точну їх кількість назвати неможливо, але йдеться про тисячі призовників. Очікується, що ця практика продовжиться, про що свідчить згадана вище 15-та призовна кампанія. 

За даними Представництва на липень 2022 р., зі 113 жителів Криму, які загинули під час бойових дій на материковій частині України у складі російських збройних сил (або інших окупаційних сил), 60 імовірно є громадянами України. Ускладнює ситуацію той факт, що деякі із загиблих можуть бути громадянами України, яким незаконно нав’язали російське громадянство (яке Україна не визнає), а інші можуть бути громадянами росії, які незаконно проживають в окупованому Криму та Севастополі. 

Більшості із загиблих жителів Криму було від 19 до 22 років, що дозволяє припустити, що принаймні деякі з них могли бути призовниками. Здебільшого це моряки та морські піхотинці, які служили на окупаційному Чорноморському флоті. Більшість померлих, про яких ми знаємо, — севастопольці. 

Використання росією кримських татар під час вторгнення вказує на навмисну політику окупаційної адміністрації щодо використання традиційно нелояльних до москви корінних мешканців півострова як гарматного м’яса, намагаючись створити враження, ніби кримські татари підтримують агресію, та водночас перешкоджаючи деокупації Криму на стратегічному рівні. 

Всі ці факти свідчать про мобілізацію, що триває під приводом терористичної загрози. Вона прихована, оскільки вона реалізується без інформування громадськості. Одним із прикладів є використання у бойових діях цивільних фахівців, зокрема лікарів.

Кримські медики змушені обслуговувати війська, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, не лише у Криму поблизу зони бойових дій, а й на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей поблизу зони бойових дій. 

Це просувалося як волонтерська ініціатива, але, наскільки відомо Представництву, серед кримських лікарів заклики вирушити на Донбас не викликали особливого ентузіазму. Проте «лікарів-добровольців» із Криму все ж таки було відправлено на фронт на схід України. Згодом на телеканалах з’явилися пропагандистські сюжети про роботу кримських лікарів на Донеччині, що свідчить про те, що вони займаються військовою медициною, а не цивільною охороною здоров’я — як стверджувалося спершу.

Школи використовуються як місця для розміщення військ, поранених та полонених солдатів, а також для зберігання боєприпасів. Кримські морги та госпіталі (зокрема цивільні і переважно ті, що знаходяться у північній частині Кримського півострова) у перші місяці повномасштабного вторгнення були переповнені пораненими солдатами. 

Ця прихована мобілізація може незабаром перетворитися на неприховану. У повідомленні окупаційної адміністрації Криму від 4 липня 2022 року «Наказ про комісію з мобілізації громадян в Республіці Крим» передбачено створення відповідних комісій муніципального рівня. 

Цей крок окупаційної адміністрації може свідчити, що рф готується провести незаконну мобілізацію на тимчасово окупованій території Криму та міста Севастополя. Хоча окупаційна адміністрація заявляє, що формування комісій з мобілізації ніяк не пов’язане із так званою «спеціальною військовою операцією», є підстави не довіряти цим заявам, зокрема через те, що мобілізація вже проводиться росією на інших окупованих територіях у східній частині України. 

Крім того, росія відновила подачу води до окупованого Криму, яка була припинена після окупації півострова у 2014 році. За даними Державної екологічної інспекції, Україна втрачає 919 125 доларів США на день внаслідок такого несанкціонованого використання водних ресурсів. Тим часом, руйнування дамби на Північно-Кримському каналі завдало збитків Україні на суму не менше ніж 2 млрд. 642 млн. 945 тис. 760 гривень.


2. Крим використовується як база для встановлення окупаційного режиму у Херсонській області

Російська федерація продовжує проводити свої наступальні операції по розширенню окупації української території із залученням гуманітарних, адміністративних, фінансових та матеріально-технічних можливостей Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. 


3. Розграбування українського зерна через закриті кримські порти

Росія використовує тимчасово окуповану Автономну Республіку Крим та місто Севастополь як хаб для перевезення та подальшої реалізації награбованих на материковій Україні товарів, а саме сільськогосподарської продукції. 

Починаючи від квітня 2022 р. українські правоохоронні органи фіксують судна під російськими та сирійськими прапорами, які перевозять зерно, ймовірно, викрадене з Херсонської та Запорізької областей, до третіх країн через закриті з 2014 р. морські порти Криму. Станом на кінець червня 2022 р. Україна розслідує можливу причетність компаній із Сирії та Туреччини, які нібито закупили українське зерно, що незаконно експортується російською федерацією.